شرکت ایران فاوا گسترش در سال 1384 با هدف ارائه خدمات و راهکارهای تخصصی در زمینه فناوری اطلاعات با سهام مشترک شرکت‌های ایران خودرو، تام ایران خودرو و مگفا تأسیس شده است.

مأموریت شرکت ایران فاوا عبارت است از:
مأموريت‌ هدف، عملکرد و وظيفه اصلي سازمان يا هر يک از بخش‌هاي آن را مشخص مي‌کند. مأموريت سازمان نشان‌دهنده طيف فعاليت، از نظر محصول و بازار مي‌شود و ارزش‌ها و اولويت‌‌هاي يک سازمان و در يک کلام دامنه‌ی فعاليت‌هاي کسب‌وکار را در امروز و آینده نشان مي‌دهد.

بر اين اساس، مأموريت شرکت ایران فاوا گسترش عبارت است از:
«هوشمندسازی صنعت خودروی ایران و صنایع وابسته از طریق ارزش‌آفرینی مبتنی بر تحول دیجیتال با ارائه‌ی محصولات و خدمات و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و فناوری دیجیتال و تمرکز بر نگاه توسعه‌گرا و اکوسیستم‌محور.»

 

چشم‌انداز شرکت ایران فاوا عبارت است از:
هر سازماني براي دست‌يابي به استراتژي كارآمد، بايد تصوير آرماني خود را از وضعيت مطلوب در قالب عبارت‏هاي روشن و دقيق بيان نمايد تا تصوير ارائه شده از وضعيت مطلوب، مبناي طراحي استراتژي و معيار سنجش كلي تمامي اقدامات آتي سازمان گردد که چشم‌انداز نامیده می‌شود.

بر اين اساس، بیانیه‌ی چشم‌انداز شرکت ایران فاوا گسترش به‌شرح زير تدوين شده است:
«دستیابی به سهم ۵۰ درصدی از بازار محصولات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در شرکت‌های گروه صنعتی ایران خودرو و دارای سهم فروش مناسب از بازار عمومی فاوا در کشور در پایان سال ۱۴۰۳.»

 

بازار فاوا در ایران بازاری بزرگ و رقابتی است که در آن، تعداد قابل توجهی شرکت در ابعاد مختلف هستند. از تیم‌های چند نفره‌ی نرم‌افزاری تا غول‌های بزرگ بورسی، در هر حوزه‌ای از صنعت فاوا رقبای بالقوه و بالفعلی وجود دارند که دارای جایگاه رقابتی مناسبی هستند. حال سؤال این است که ایران فاوا گسترش چگونه قرار است برای توسعه‌ی بازار خود با این رقبا رقابت کند؟ پاسخ این سؤال در مزیت‌های رقابتی آن نهفته است که در ادامه توضیح داده می‌شوند:

  • برخورداری از تیم فنی توانمند و نیروی انسانی متخصص در حوزه‌ی صنعت به‌ویژه صنعت خودرو
  • بازاریابی هدفمند در بازار هدف اقیانوس آبی گروه صنعتی ایران خودرو به‌عنوان یک بازار گوشه‌ای (نیچ مارکت)
  • بازاریابی استراتژیک B2B از طریق تولید محتوا و فعالیت‌های ترویجی به‌ویژه آکادمی ERP
  • سبد محصولات و خدمات متنوع و قابل سفارشی‌سازی به‌صورت تخصصی
  • تمرکز استراتژیک بر بخش‌های نهفته و دست‌نخورده‌ی بازار (مثال: تولید سوپر اپ سازمانی)
  • بهره‌گیری از ارتباطات کلیدی شرکت و مدیران و کارشناسان و مشاوران آن

مدیر

عنوان شغلی

میزان تحصیلات

رشته تخصصی

مسعود صفری وشنویی

مدیر عامل و عضو هیئت مدیره

کارشناسی ارشد

مهندسی کامپیوتر – هوش مصنوعی

جعفر نصیری

 رئیس هیئت مدیره

کارشناسی ارشد

مدیریت تکنولوژی

علیرضا قلی زاده

 نایب رئیس هیئت مدیره

کارشناسی

مهندسی برق

شرکت ایران فاوا گسترش با سهام مشترک شرکت‌های ایران خودرو، تام ایران خودرو و مگفا تأسیس شده است.

شرکت ایران خودرو

شرکت ایران خودرو به عنوان بزرگترین شرکت تولید خودرو در خاورمیانه و شمال آفریقا با هدف رسیدن به کلاس جهانی به عنوان یک خودروساز صاحب برند، توانایی علمی و تحقیقاتی خود را توسعه داده و به تأسیس یک مرکز برای تحقیق و توسعه، ساخت موتور و مراکز تست فنی خودرو همت گماشته است. ایران خودرو با همکاری کشورهای اروپایی نظیر آلمان و فرانسه، آخرین فناوری‌های ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی را به کار گرفته است. بدین ترتیب صادرات محصولات شرکت ایران خودرو با هدف حضور در بازارهای جهانی و توسعه یک برند بین‌المللی از سال 1381 به عنوان مهمترین سیاست در دستور کار قرار گرفته است. از آن زمان تاکنون این سیاست نقشی کلیدی را در کسب سهمی از بازارهای جهانی و ارتقاء کشور ایران در عرصه جهانی صنعت خودرو ایفا کرده است.

 

شرکت مگفا

مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) از ابتدای سال ١٣٨٢ به عنوان شرکت تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران فعالیت خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز نموده است. این شرکت هم اکنون از طریق واحدهای کسب‌وکار و شرکت‌های وابسته در زمینه مدیریت، نظارت، مشاوره، ارائه محصولات و خدمات و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حضوری فعال و مؤثر در بازار داخلی با رویکرد حضور در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

 

شرکت تام ایران خودرو

شرکت تام ایران خودرو مجموعه‌ای در سطح بین‌المللی است که در زمینه مهندسی و اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی فعالیت دارد. این شرکت از ابتدای تأسیس با تکیه بر دانش سرمایه‌های انسانی خود و انتقال فناوری‌های نوین و بکارگیری آنها توانسته است رشد قابل ملاحظه‌ای در مهندسی و اجرای پروژه‌ها بصورت EPC در حوزه‌های مختلف داشته باشد. مدیریت نوین و پویا، تعهد به ارزش‌های انسانی، شایسته‌سالاری و بومی‌سازی فناوری‌های روز دنیا از جمله دستاوردهای شرکت تام ایران خودرو است. گستره خدمات و محصولات شرکت تام ایران خودرو در حوزه‌های خودروسازی، اتوماسیون صنعتی، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع ریلی، صنایع معدنی، نیرو و تأسیسات می‌باشد.