پایگاه دانش ارتباطات و زیرساخت
امنيت
امنیت اطلاعات یعنی حفاظت اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی از فعالیت‌های غیرمجاز. این فعالیت‌ها عبارتند از دسترسی، استفاده، افشاء، خواندن، نسخه‌برداری یا ضبط، تخریب، تغییر و دستکاری. واژه‌های امنیت اطلاعات، امنیت کامپیوتری و اطلاعات مطمئن گاهی به اشتباه به جای هم به کار برده می‌شوند. اگر چه این موضوعات به همدیگر مرتبط هستند و همگی دارای هدف مشترک حفظ محرمانگی اطلاعات، یکپارچگی اطلاعات و دسترسی‌پذیری را دارند، ولی تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. این تفاوت‌ها در درجه اول در رویکرد به موضوع امنیت اطلاعات، روش‌های استفاده شده برای حل مسئله و موضوعاتی که تمرکز کرده‌اند دارد .امنیت اطلاعات به محرمانگی، یکپارچگی و دسترسی‌پذیری داده‌ها – بدون در نظر گرفتن فرم اطلاعات اعم از الکترونیکی، چاپ، و یا اشکال دیگر – مربوط است. امنیت یک رایانه بر روی حصول اطمینان از دسترسی‌پذیری و عملکرد صحیح آن – بدون نگرانی از اطلاعاتی که توسط آن ذخیره یا پردازش می‌شود – تمرکز دارد.

• محرمانگی یعنی جلوگیری از افشای اطلاعات به افراد غیرمجاز
• یکپارچگی یعنی جلوگیری از تغییر داده‌ها به طور غیرمجاز و تشخیص تغییر در صورت دستکاری غیرمجاز اطلاعات
• دسترسی‌پذیری یعنی اطلاعات باید زمانی که مورد نیاز توسط افراد مجاز هستند در دسترس باشند
مراکز داده
مرکز داده به مجموعه‌ای از سرورها، زیرساخت‌های ارتباطی – امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه به کار گرفته می‌شوند. سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد می‌توانند با به کارگیری سرویس‌های ارائه شده از طرف مرکز داده، وب‌گاه‌ها، اطلاعات و سرویس‌های مبنتی بر شبکه خود را راه اندازی کنند. مرکز داده، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع آوری داده و یا تمامی این موارد عمل کند. مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری و یا عمومی قابل استفاده هستند.
برای طراحی یک مرکز داده ، لازم است گذشته از ایجاد یک مکان مناسب جهت ارائه سرویس ها، ساختاری منطقی و امن برای آن درنظر گرفته شود. لازمه ایجاد ساختاری منطقی و امن اطلاع از نیازها و سرویس هایی است که در مرکز داده ارائه می گردد. باتوجه به رشد سریع تکنولوژی، نیازهای مشتریان و سرویس های قابل ارائه توسط مراکز داده، ساختار منطقی در نظر گرفته شده باید قابلیت پوشش کلیه نیازها را داشته باشد. ایجاد مراکز داده نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق و گسترده ای بوده و همچنین اهداف مورد نظر باید واضح و دقیق تعیین گردند تا نیل به آنها امکان پذیر گردد. معیارهای طراحی یک مرکز داده عبارتند از:

قابلیت دسترسی بالا(High Availability)
توسعه پذیری (Scalability)
امنیت
(Security)
قابلیت مدیریت (Manageability)

دسته بندی مرکز داده
مراکز داده را با توجه به اندازه و کارکرد به دسته‌های زیر تقسیم می کنیم:

شبکه‌های سازمانی، تجاری و یا دانشگاهی (Campus)
شبکه‌های خصوصی WAN
فراهم کننده‌های سرویس (SP)
مراکز داده اینترنتی (IDC)
مراکز داده فراسازمانی (Extranet)
مراکز داده محلی( Intranet)

ساختار مرکز داده
مراکز داده، به صورت کلی می‌توانند شامل قسمت‌های زیر باشند. این قسمت ها، بسته به دسته بندی مرکز داده می‌تواند متغیر باشد.

سیستم شبکه
شبکه به عنوان بستر ارتباطی کاربران، سیستم‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی با یکدیگر در درون و بیرون از سازمان، نقش بسزایی را در رسیدن یک سازمان به اهداف و استراتژی‌های خود ایفا می‌نماید. شناخت نرم‌افزارهای کاربردی و سرویس‌های شبکه و کاربرانی که با آنها در ارتباط می‌باشند با توجه به نیازمندی‌ها و فرآیندهای سازمان حائز اهمیت فراوان است. تعیین محدوده جغرافیایی شبکه زیرساخت، تعیین تعداد و نوع کاربران، تعیین سرویس‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی که توسط کاربران مورد استفاده قرار خواهند گرفت از جمله فعالیت‌های مهمی است که در این راستا انجام می‌گیرد.

تجهیزات شبکه مانند سوییچ ها، مسیریاب ها
تجهیزات امنیتی مانند دیواره‌های آتش،IDS ها و IPS ها، ضدویروس‌ها و سایرسامانه‌های امنیت شبکه
سیستم مدیریت و پایش شبکه
سرویس گرها، شامل انواع سرورها و برنامه‌های مورد نیاز آنها
تجهیزات غیرفعال شبکه
سیستم کابل کشی و مدیریت کابل ها
چینش و آرایش محیط داخلی مرکز داده

سیستم‌های نرم‌افزاری
سیستم های امنیت اطلاعات و حفظ امنیت نرم‌افزار
سیستم های مدیریت سیستم‌های عامل، بانک‌های اطلاعاتی و برنامه‌های کاربردی
سیستم‌های یکپارچه سازی اطلاعات

سیستم توزیع قدرت
سیستم‌های توزیع قدرت
سیستم کابل کشی و مدیریت کابلها
سیستم‌های کنترل قدرت
سیستم‌های پشتیبان قدرت
سیستم‌های پایش قدرت و نیرو

سیستم ذخیره سازی
سیستم ذخیره سازی داده ها
سیستم پشتیان گیری و نگهداری قابل اطمینان پشتیبان ها
سیستم بازیابی اطلاعات
سیستم تأسیسات
سیستم HVAC
لوله کشی

سیستم فیزیکی
سیستم‌های کنترل دسترسی فیزیکی
سیستم‌های پایش فیزیکی و محیطی
راه کارهای مقابله با تهدیدات فیزیکی و محیطی

پیاده سازی مراکز داده
قسمتی از اقدامات لازم برای ایجاد یک مرکز داده را می‌توان به این ترتیب بیان نمود:

طراحی اولیه platform و تهیه نقشه‌های فنی
اخذ مجوزهای لازم
کامپیوترها، سرورها و دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات
آماده سازی مستندات

برآورد هزینه
تأمین بودجه
سفارش، خرید و حمل
تأمین محل مرکز داده (بررسی مخابراتی، ساختمان مناسب، خرید ساختمان)
تامین Link اینترنت موردنیاز و خطوط تلفن
تهیه نقشه‌های لازم ،Cabling، معماری،عملیات ساختمانی، کنترل و دسترسی، اطفاء حریق، تهویه برق اضطراری،UPS، ژنراتور
نصب شبکه برق وData

آماده‌سازی تیم اجرا و پشتیبانی (انتخاب، آموزش)

مدیریت سازمانی (آماده‌سازی و تدوین چارت سازمانی، روشها، گردش عملیات )
نصب و راه ‌اندازی تجهیزات
تست‌های اولیه و Stress Testing
ایجاد Call Center

مجازي سازي
در دنیای محاسبات، مجازی سازی (Virtualization) ایجاد یک نسخه مجازی از یک موجودیت واقعی همانند سرور، ذخیره ساز، کلاینت، برنامه های کاربردی، منابع شبکه و … با همان ویژگی های اصلی است که مزیت های زیادی همانند افزایش فراهمی سیستم، کاهش هزینه ها، افزایش امنیت، استفاده بهینه از منابع و … در پی خواهد داشت. امروزه شرکت های بزرگی همانند VMware ، Microsoft ،Citrix، HP ،IBM ، EMC به عنوان ارائه کننده راهکار های مجازی سازی در دنیای فن آوری اطلاعات پا به عرصه گذاشته اند و شرکت ایران فاوا گسترش با استفاده ازکارشناسان مجرب در این حورزه آمادگی دارد در زمینه مشاوره، طراحی، پیاده سازی، تامین لایسنس های معتبر و اجرای دوره های آموزشی بین المللی سازمان و شما را یاری نماید.
مجازی سازی سرور
مجازی سازی سرور (Server virtualization) یک تکنولوژی تثبیت شده است که امکان نصب چندین ماشین مجازی را بر روی یک سرور فیزیکی فراهم می کند. هر ماشین مجازی بطور کامل از دیگر ماشین ها مجزا است و توسط یک نرم افزار Thin layer تحت عنوانHypervisor مجزا می شود. این قابلیت به هر ماشین مجازی این امکان را می دهد تا سیستم عامل و Application های متفاوت را اجرا نماید. به دلیل اینکه ماشین ها از Host تفکیک شده اند، این امکان وجود دارد که ماشین guest بتواند از یک سرور فیزیکی Hostبه سرور فیزیکی دیگر در حالی که ماشین در حال اجرا است منتقل شود. این قابلیت تحت عنوان Live migration شناخته شده است.این ویژگی ها در حال تغییر شکل هستند با این هدف که سازمان ها چگونه به Virtual computing روی آورند. در دنیای ITشرکت های زیادی در زمینه مجازی سازی سرور مشغول به فعالیت هستند که سه شرکت VMware و Citrix و Microsoft از بهترین های این عرصه می باشند و این تکنولوژی دارای مزیت های زیر می باشد.
مجازی سازی کلاینت
مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization) یک مدل ارائه دسکتاپ می باشد که کل بار کاری سیستم عامل، برنامه کاربردی و داده کاربر بر روی سرور ها در مرکز داده ذخیره و اجرا می گردد و کاربر از طریق یک کلاینت همانند لپ تاب، موبایل، کامپیوتر و … و با استفاده از پروتکل های RDP و یا ICA با سیستم عامل مورد نیاز خود ارتباط برقرار کرده و برنامه های مورد نیاز خود را اجرا می نماید. این مفهوم به نام Virtual Desktop Infrastructure نیز معروف می باشد. . در دنیای IT شرکت های زیادی در زمینه مجازی سازی دسکتاپ مشغول به فعالیت هستند که سه شرکت VMware و Citrix و Microsoft از بهترین های این عرصه می باشند و این تکنولوژی دارای مزیت های زیر می باشد.
مجازی سازی برنامه کاربردی
مجازی سازی برنامه کاربردی (Application Virtualization) به کارشناسان فن آوری اطلاعات اجازه می دهد که یک نمونه از هرApplication را در یک مرکز داده مدیریت و جهت کاربران در اینترانت و یا اینترنت ارائه نماید. App های مورد نظر از طریقApplication Streaming برای کلاینت ها جهت استفاده Offline و یا On-line (با اجرای سرورهای قدرتمند در مرکز داده) قابل ارائه می باشد.
مجازی سازی ذخیره ساز
مجاز سازی ذخیره ساز (Storage Virtualization)عموماً دریک SAN استفاده می شود و Admin را در انجام عملیات های پشتیبانی داده، آرشیو کردن و بازیابی اطلاعات بسیار کمک می کند. مجازی سازی ذخیره ساز یکی از اجزاء مهم در IT Virtualization می باشد.

اگر در سازمان خود از تکنولوژی مجازی سازی استفاده نکرده اید به زودی این کار را خواهید کرد.
رایانش ابری
Microsoft System Center
امروزه همزمان با پیشرفت و تغییر شکل پرشتاب کسب و کار در سازمان ها، ادارات و شرکت های دولتی یا خصوصی، فناوری اطلاعات نیز به ناچار باید با این تغییرات همگام شده تا بتواند تمامی نیازهای کسب و کار را پاسخگو باشد. به همین دلیل است که در دنیای فناوری اطلاعات، روز به روز شاهد پیشرفت ها، تغییرات و معرفی استانداردها و محصولات جدید هستیم. برای نمونه می توان به مدیریت سرویس فناوری اطلاعات (ITSM) اشاره کنیم که استاندارد ITIL جهت تحقق آن تعریف شده و دائماً درحال به روز رسانی و تغییر است تا با کسب و کارهای جدید همخوانی داشته باشد. سایر نرم افزارها و سرویس های مربوط به فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.
حال که با اهمیت فناوری اطلاعات در تعامل با کسب و کار سازمان های امروزی آشنا شدیم، این مسئله را هم باید در نظر داشته باشیم که همانند هر زمینه کاری، فناوری اطلاعات هم نیازمند کنترل و مدیریت است تا به درستی در مسیر خود حرکت کند و خروجی مورد انتظار را به ما بدهد. هر زمینه تخصصی، بدون کنترل و مدیریت راه به جایی نمی برد و خروجی مربوطه را نخواهد داشت و چه بسا که خود به یک مشکل بزرگ و دست و پا گیر تبدیل شود. کنترل فناوری اطلاعات (که خود به بخش های فرعی دیگری تقسیم می شود)، در اصطلاح فنی «مانیتورینگ» نامیده شده و بخش بسیار مهمی به شمار می رود. در کنار آن مدیریت فناوری اطلاعات نیز همزمان با مانیتورینگ انجام شده و هدف کلی از این دو فعالیت (مانیتورینگ و مدیریت)، تداوم سرویس (Service Continuity) است. توسط این گزینه، کسب و کار سازمان ها در بهترین حالت (یعنی کمترین بازده منفی و بیشترین سود) پیش می رود و درصد بروز اختلال در آن بسیار پایین است.
شرکت های گوناگونی وجود دارند که نرم افزارهایی برای مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ارائه می دهند. برخی از آنها فقط به همین زمینه می پردازند و برخی دیگر، در کنار سایر محصولات و خدمات، این نوع نرم افزارها را نیز ارائه می دهند. شرکت مایکروسافت نمونه خوبی در این رابطه است. این شرکت با ارائه یک مجموعه به نام System Center تمامی زوایای مبحث مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات را به شکل خوبی پوشش داده است. مجموعه System Center دارای 7 نرم افزار است که هر کدام از آنها برای هدف خاصی ارائه شده اند. یکی از نقاط قوت این مجموعه، امکان یکپارچگی نرم افزارهای آن با یکدیگر است. پس از یکپارچه سازی نرم افزارها، ارتباطی تنگاتنگ بین آنها به وجود آمده و خروجی هر نرم افزار به ورودی نرم افزارهای دیگر تبدیل میشود. درنهایت یک بستر یکپارچه و یک دست برای مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ایجاد میشود که امکانات و قابلیت های مفیدی را ارائه خواهد داد.
شرکت ایران فاوا گسترش با تکیه بر سابقه و اعتبار خود و بهره گیری از دانش و مهارت کارشناسان مجرب، راهکار جامعی را جهت مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ارائه داده و به این منظور، مجموعه System Center مایکروسافت را بصورت استاندارد پیاده سازی میکند. مدیریت و متدولوژی این پروژه کاملاً بر اساس استانداردهای شناخته شده انجام میگیرد و فازهای گوناگونی برای این کار طراحی شده است. هر فاز مشخصات ویژه ای داشته و خروجی های آن از پیش تعریف شده است. مجموعه System Center با ارائه قابلیت هایی در سطح سازمان (همانند مدیریت زیرساخت Windows Server به بهترین نحو و همچنین مدیریت تراکم کاری حاصل از سرویس های مایکروسافت)، به شما در ارتقاء مرکزداده یاری میرساند. با استفاده از فناوری‌های مدیریت منابع ذخیره سازی SAN، تراکم کاری در سازمان شما مجازی میشود. رابط های باز و قابل توسعه تحت وب یکپارچگی آسان با امکانات کنونی سازمان شما (مانند پورتال ها) را به ارمغان می آورند. علاوه بر اینها، مجموعه System Center بر روی بهینه سازی برنامه های کاربردی و تراکم کاری بر اساس چرخه حیاتی (Lifecycle) آنها نیر تمرکز ویژه ای داشته است. عیب یابی کامل و ایجاد سهولت در SLA برنامه های کاربردی قابل پیش بینی (مانند تنظیم کاملاً منعطف آنها جهت همخوانی با محیط های ابر)، از دیگر ویژگی های ارائه شده در این مجموعه میباشد. همانطور که گفته شد، تعداد 7 نرم افزار در این مجموعه گنجانده شده اند که عبارتند از:

App Controller
Configuration Manager
Data Protection Manager
Orchestrator
Operations Manager
Service Manager
Virtual Machine Manager

مفهوم Dynamic IT یک راه کار بلند مدت هوشمندانه جهت استفاده از تکنولوژی هایی است که مدیران IT را قادر به یک مدیریت استراتژیک می نماید. یک زیر ساخت پویا می تواند توان انعطاف پذیری و تطبیق پذیری زیر ساخت IT را بسیار بالا ببرد. از جمله ماموریت های شرکت Microsoft تولید محصولاتی است که مدیران IT را در پویا سازی بستر خود توانمند سازد. راه کار System Center در پیاده سازی مفهوم Dynamic IT یک نقش اساسی ایفا می کند. راه کار System Center با جمع آوری و ثبت دانش در خصوص زیر ساخت، سیاست ها، فرآیند ها و تجربه ها، مدیریت IT را با منافعی همانند کاهش هزینه، ارائه سرویس مناسب و به موقع و همچنین افزایش فراهمی سیستم و اطمینان از بازگشت سرمایه بهره مند می سازد. قابلیت مدیریت خودکار و پویا توسط System Center شکاف بین توسعه ، عملیات و استفاده را در سیستم بسیار کم می کند و باعث افزایش رضایت مندی در کابر نهایی خواهد گردید.

نقش System Center در Dynamic IT
راه کار System Center یک راه کار مدیریتی جامع جهت مدیریت سرتاسر مرکز داده از کلاینت ها تا تجهیزات شبکه و محیط های فیزیکی و مجازی می باشد و با استفاده از این راه کار جامع و مدیریت خودکار، واحد IT می تواند سرویس کارآ تر و مناسب تری ارائه نماید. این سیستم دارای هزینه پایین ، بازگشت سرمایه و کارآیی بالا می باشد از این رو System Center به عنوان یک راه کار جامع مدیریتی، میتواند جهت رسیدن به ارزش در ایجاد یک زیر ساخت IT چابک، انتخاب هوشمندانه ای محسوب گردد.

Operations Manager
دستیابی به ویژگی IT as a Service (فناوری اطلاعات به عنوان یک سرویس) در سازمان، تا حدودی می تواند به یک کار مشکل و پردغدغه تبدیل شود زیرا شما برای استفاده از سیستم عامل های مختلف (مانند ویندوز، لینوکس و یونیکس) که هر کدامشان نیز نرم‌افزارهای بسیار حیاتی و حساسی را میزبانی میکنند، به منابع موجود در بخش فیزیکی، مجازی و ابری وابسته هستید. این پیچیدگی میتواند دستیابی به یک کنسول یکپارچه، پایدار و قابل اطمینان که تمام رخدادهای حال حاضر در واحد فناوری اطلاعات را به شما نشان را تا حدودی مشکل سازد. از این رو برای جلوگیری از چنین حالتی، نرم افزار Operations Manager قابلیت مانیتورینگ بخش زیرساخت فناوری اطلاعات را ارائه میدهد که بسیار منعطف و مقرون به صرفه بوده، کارآیی و دسترسی پذیری نرم افزارهای مهم و حیاتی را تضمین نموده و یک مانیتورینگ جامع برای محیط های مرکزداده و ابر (در هر دو حالت خصوصی و عمومی) را ارائه میدهد.

Configuration Manager
نرم افزار Configuration Manager با ارائه یک زیرساخت یکدست، شما را قادر می سازد تا کلاینت های سیار، فیزیکی و مجازی را مدیریت نمایید. این نرم افزار کاربران را بر اساس هویت آنها در سازمان، اتصالات شبکه و نوع دستگاهی که استفاده میکنند مدیریت می نماید تا از این طریق، کارآیی کلی هنگام استفاده کاربران از تجهیزات دیگر حفظ گردد. همچنین این نرم افزار بخش فناوری اطلاعات سازمان را بسیار کارآمدتر نگه داشته و برای اینکار ابزارهای مدیریتی ساده و قابلیت هایی پیشرفته برای پاسخگویی به نیازهای سازمانی را ارائه میکند.
Service Manager
همانند سایر سازمان های دیگر، شاید شما نیز در پی تبدیل محیط مرکزداده سازمان خود به یک مدل ابر خصوصی باشید تا از آن طریق بتوانید از مزایای فنی و اقتصادی آن بهره مند گردید. همزمان با آن شما میخواهید سرویس های فناوری اطلاعات را نیز به گونه ای قابل اطمینان ارائه داده و کنترل کاملی نسبت به منابع سازمانی داشته باشید. نرم افزار Service Manager با یکپارچه سازی امور کارشناسان، پروسه های کاری و دانش سازمانی، به شما کمک میکند تا سرویس هایی که به کاربران نهایی و مسئولان نرم افزارها ارائه میدهید را بر اساس چارچوب های ITIL و MOF استاندارد نموده و به صورت سِلف-سرویس تبدیل نمایید.

Virtual Machine Manager
هر سازمانی همزمان با اینکه از نوآوری های محیط ابر بهره می برد، باید به همان صورت نیز برنامه های کاربردی را به گونه ای قابل اطمینان ارائه دهد و از موجودی ها و سرمایه های موجود در واحد فناوری اطلاعات بصورت بهینه استفاده نماید. نرم افزار Virtual Machine Manager تمامی دانش و موجودی های فنی سازمان شما را گسترش داده و شما را قادر میسازد تا با استفاده از راهکارهای سرویس محور (Service-Centric)، از بخش زیرساخت واحد فناوری اطلاعات سازمان خود را بصورت منعطف و مقرون به صرفه استفاده نمایید.

App Controller
نرم افزار App Controller یک راهکار ساده برای مدیران مراکزداده ارائه می دهد که توسط آن کنترل همه نرم افزارها و ماشین‌های مجازی به مسئولان آنها محول میگردد. این نرم افزار یک قابلیت ساده و سِلف-سرویس را به منظور ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی ارائه میدهد که از طریق آن مسئولان نرم افزارها دید گسترده تری نسبت به سرویس ها، ماشین های مجازی و محیط ابری که این موارد بر روی آن اجرا میشوند، خواهند داشت. این ویژگی مدیران مراکز داده را از تمرکز بر روی مدیریت زیرساخت فارغ نموده و مسئولان نرم افزارها را قادر می سازد تا به جای تمرکز بر روی سرورها، بر روی سرویس های خود تمرکز کنند

Orchestrator
ارائه سرویس های قابل اطمینان در مرکزداده بصورت مداوم و بدون هیچ وقفه ای و همچنین کنترل همه جانبه منابع موجود در سازمان از جمله مواردی هستند که هر مدیر به دنبال آن می باشد. اتوماتیک سازی پروسه ها (Process Automation) از ملزومات رسیدن به موارد مذکور است و در این رابطه نرم افزار Orchestrator میتواند به کمک شما بیاید. این نرم افزار میتواند پروسه های موجود در مرکزداده سازمان شما را ساده و استاندارد نموده و از طریق آن، میزان خروجی بالقوه ای که از پیاده سازی مدل رایانشی ابر خصوصی حاصل شده است، افزایش یابد. علاوه بر آن، این نرم افزار محیط های ناهمگن سازمان شما را به صورت یکپارچه درآورده و در نتیجه شما میتوانید میزان سرمایه سازمانی خود را همزمان با رشد مرکزداده افزایش دهید

Data Protection Manager

پشتیبان گیری از داده ها و بازیابی آنها معمولاً بین چند مدیر تقسیم می شود که هرکدام از آنها نظر خودشان را دارند و همین باعث میشود تا داده ها بصورت پراکنده ذخیره شده و روند استانداردی هم در این میان وجود نداشته باشد. در نتیجه هزینه نهایی مدیریت داده ها بیشتر از چیزی میشود که باید باشد. برای حل کردن این مسئله، نرم افزار Data Protection Manager روند محافظت از داده های سرورهای تحت ویندوز نظیر SQL Server، Exchange Server، SharePoint Server و سرورهای مجازی سازی و اشتراک گذاری فایل، به علاوه PC ها و لپ تاپ های تحت ویندوز را به شکلی یکدست و یکبافت در می آورد. قابلیت جدید این نرم‌افزار یک کنسول مرکزی است که با مجموعه System Center یکپارچه شده و از اطلاعات منابع فیزیکی و مجازی سازمان شما محافظت به عمل می آورد