رایانش ابری

امروزه همزمان با پیشرفت و تغییر شکل پرشتاب کسب‌وکاردر سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های دولتی یا خصوصی، فناوری اطلاعات نیز به ناچار باید با این تغییرات همگام شده تا بتواند تمامی نیازهای کسب‌وکار را پاسخگو باشد. به همین دلیل است که در دنیای فناوری اطلاعات، روز به روز شاهد پیشرفت‌ها، تغییرات و معرفی استانداردها و محصولات جدید هستیم. برای نمونه می‌توان به مدیریت سرویس فناوری اطلاعات (ITSM) اشاره کنیم که استاندارد ITIL جهت تحقق آن تعریف شده و دائماً درحال به روز رسانی و تغییر است تا با کسب و کارهای جدید همخوانی داشته باشد. سایر نرم‌افزارها و سرویس‌های مربوط به فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.
حال که با اهمیت فناوری اطلاعات در تعامل با کسب‌وکار سازمان‌های امروزی آشنا شدیم، این مسئله را هم باید در نظر داشته باشیم که همانند هر زمینه کاری، فناوری اطلاعات هم نیازمند کنترل و مدیریت است تا به درستی در مسیر خود حرکت کند و خروجی مورد انتظار را به ما بدهد. هر زمینه تخصصی، بدون کنترل و مدیریت راه به جایی نمی‌برد و خروجی مربوطه را نخواهد داشت و چه بسا که خود به یک مشکل بزرگ و دست و پا گیر تبدیل شود. کنترل فناوری اطلاعات -که خود به بخش‌های فرعی دیگری تقسیم می‌شود- در اصطلاح فنی مانیتورینگ نامیده شده و بخش بسیار مهمی به شمار می‌رود. در کنار آن مدیریت فناوری اطلاعات نیز همزمان با مانیتورینگ انجام شده و هدف کلی از این دو فعالیت (مانیتورینگ و مدیریت)، تداوم سرویس (Service Continuity) است. توسط این گزینه، کسب‌وکار سازمان‌ها در بهترین حالت (یعنی کمترین بازده منفی و بیشترین سود) پیش می‌رود و درصد بروز اختلال در آن بسیار پایین است.
شرکت‌های گوناگونی وجود دارند که نرم‌افزارهایی برای مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ارائه می‌دهند. برخی از آنها فقط به همین زمینه می‌پردازند و برخی دیگر، در کنار سایر محصولات و خدمات، این نوع نرم‌افزارها را نیز ارائه می‌دهند. شرکت مایکروسافت نمونه خوبی در این رابطه است. این شرکت با ارائه یک مجموعه به نام System Center تمامی زوایای مبحث مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات را به شکل خوبی پوشش داده است. مجموعه System Center دارای 7 نرم‌افزار است که هر کدام از آنها برای هدف خاصی ارائه شده‌اند. یکی از نقاط قوت این مجموعه، امکان یکپارچگی نرم‌افزارهای آن با یکدیگر است. پس از یکپارچه‌سازی نرم‌افزارها، ارتباطی تنگاتنگ بین آنها به وجود آمده و خروجی هر نرم‌افزار به ورودی نرم‌افزارهای دیگر تبدیل می‌شود. درنهایت یک بستر یکپارچه و یکدست برای مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود که امکانات و قابلیت‌های مفیدی را ارائه خواهد داد.
شرکت ایران فاوا گسترش با تکیه بر سابقه و اعتبار خود و بهره‌گیری از دانش و مهارت کارشناسان مجرب، راهکار جامعی را جهت مانیتورینگ و مدیریت فناوری اطلاعات ارائه داده و به این منظور، مجموعه System Center مایکروسافت را بصورت استاندارد پیاده‌سازی می‌کند. مدیریت و متدولوژی این پروژه کاملاً بر اساس استانداردهای شناخته شده انجام می‌گیرد و فازهای گوناگونی برای این کار طراحی شده است. هر فاز مشخصات ویژه‌ای داشته و خروجی‌های آن از پیش تعریف شده است. مجموعه System Center با ارائه قابلیت‌هایی در سطح سازمان (همانند مدیریت زیرساخت Windows Server به بهترین نحو و همچنین مدیریت تراکم کاری حاصل از سرویس‌های مایکروسافت)، به شما در ارتقاء مرکزداده یاری می‌رساند. با استفاده از فناوری‌های مدیریت منابع ذخیره‌سازی SAN، تراکم کاری در سازمان شما مجازی می‌شود. رابط‌های باز و قابل توسعه تحت وب یکپارچگی آسان با امکانات کنونی سازمان شما (مانند پورتال‌ها) را به ارمغان می‌آورند. علاوه بر اینها، مجموعه System Center بر روی بهینه‌سازی برنامه‌های کاربردی و تراکم کاری بر اساس چرخه حیاتی (Lifecycle) آنها نیز تمرکز ویژه‌ای داشته است. عیب‌یابی کامل و ایجاد سهولت در SLA برنامه‌های کاربردی قابل پیش‌بینی (مانند تنظیم کاملاً منعطف آنها جهت همخوانی با بستر ابری)، از دیگر ویژگی‌های ارائه شده در این مجموعه می‌باشد. همانطور که گفته شد، تعداد 7 نرم‌افزار در این مجموعه گنجانده شده است که عبارتند از:

• App Controller
• Configuration Manager
• Data Protection Manager
• Orchestrator
• Operations Manager
• Service Manager
• Virtual Machine Manager

مفهوم Dynamic IT یک راهکار بلند مدت و هوشمندانه جهت استفاده از تکنولوژی‌هایی است که مدیران IT را قادر به یک مدیریت استراتژیک می‌نماید. یک زیرساخت پویا می‌تواند توان انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری زیرساخت IT را بسیار بالا ببرد. از جمله مأموریت‌های شرکت مایکروسافت تولید محصولاتی است که مدیران IT را در پویاسازی بستر خود توانمند سازد. راهکار System Center در پیاده‌سازی مفهوم Dynamic IT نقشی اساسی ایفا می‌کند. راهکارSystem Center با جمع‌آوری و ثبت دانش در خصوص زیرساخت، سیاست‌ها، فرآیندها و تجربه‌ها، مدیریت IT را با منافعی همانند کاهش هزینه، ارائه سرویس مناسب و به موقع و همچنین افزایش دسترسی‌پذیری سیستم و اطمینان از بازگشت سرمایه بهره‌مند می‌سازد. قابلیت مدیریت خودکار و پویا توسط System Center شکاف بین توسعه، عملیات و استفاده را در سیستم بسیار کم می‌کند و باعث افزایش رضایتمندی در کابر نهایی خواهد گردید.

نقش System Center در Dynamic IT

راهکارSystem Center یک راهکار مدیریتی جامع جهت مدیریت سراسری مرکز داده از کلاینت‌ها تا تجهیزات شبکه و محیط‌های فیزیکی و مجازی می‌باشد و با استفاده از این راهکار جامع و مدیریت خودکار، واحد IT می‌تواند سرویس کارآمدتر و مناسب‌تری ارائه نماید. این سیستم دارای هزینه پایین، بازگشت سرمایه و کارآیی بالا می‌باشد از این روSystem Center به عنوان یک راهکار جامع مدیریتی، می‌تواند جهت رسیدن به ارزش در ایجاد یک زیر ساخت IT چابک، انتخاب هوشمندانهای محسوب گردد.

نرم‌افزار Operations Manager

دستیابی به ویژگی IT as a Service (فناوری اطلاعات به عنوان یک سرویس) در سازمان، تا حدودی می‌تواند به یک کار مشکل و پردغدغه تبدیل شود زیرا شما برای استفاده از سیستم عامل‌های مختلف (مانند ویندوز، لینوکس و یونیکس) که هر کدامشان نیز نرم‌افزارهای بسیار حیاتی و حساسی را میزبانی می‌کنند، به منابع موجود در بخش فیزیکی، مجازی و ابری وابسته هستید. این پیچیدگی می‌تواند دستیابی به یک کنسول یکپارچه، پایدار و قابل اطمینان که تمام رخدادهای حال حاضر در واحد فناوری اطلاعات که به شما نشان داده می‌شود را تا حدودی مشکل سازد. از این رو برای جلوگیری از چنین حالتی، نرم‌افزار Operations Manager قابلیت مانیتورینگ بخش زیرساخت فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهد که بسیار منعطف و مقرون به صرفه بوده، کارآیی و دسترسی‌پذیری نرم‌افزارهای مهم و حیاتی را تضمین نموده و یک مانیتورینگ جامع برای محیط‌های مرکزداده و ابر (در هر دو حالت خصوصی و عمومی) را ارائه می‌دهد.

 

نرم‌افزار Configuration Manager

نرم‌افزار Configuration Manager با ارائه یک زیرساخت یکدست، شما را قادر می‌سازد تا کلاینت‌های سیار، فیزیکی و مجازی را مدیریت نمایید. این نرم‌افزار کاربران را بر اساس هویت آنها در سازمان، اتصالات شبکه و نوع دستگاهی که استفاده می‌کنند مدیریت می‌نماید تا از این طریق، کارآیی کلی هنگام استفاده کاربران از تجهیزات دیگر حفظ گردد. همچنین این نرم‌افزار بخش فناوری اطلاعات سازمان را بسیار کارآمدتر نگه داشته و برای اینکار ابزارهای مدیریتی ساده و قابلیت‌هایی پیشرفته برای پاسخگویی به نیازهای سازمانی را ارائه می‌کند.

 

نرم‌افزار Service Manager

همانند سایر سازمان‌های دیگر، شاید شما نیز در پی تبدیل محیط مرکزداده سازمان خود به یک مدل ابر خصوصی باشید تا از آن طریق بتوانید از مزایای فنی و اقتصادی آن بهره‌مند گردید. همزمان با آن شما می‌خواهید سرویس‌های فناوری اطلاعات را نیز به گونه‌ای قابل اطمینان ارائه داده و کنترل کاملی نسبت به منابع سازمانی داشته باشید. نرم‌افزار Service Manager با یکپارچه‌سازی امور کارشناسان، پروسه‌های کاری و دانش سازمانی، به شما کمک می‌کند تا سرویس‌هایی که به کاربران نهایی و مسئولان نرم‌افزارها ارائه می‌دهید را بر اساس چارچوب‌های ITIL و MOF استاندارد نموده و به صورت سِلف-سرویس تبدیل نمایید.

 

نرم‌افزار Virtual Machine Manager

هر سازمانی همزمان با اینکه از نوآوری‌های محیط ابر بهره می‌برد، باید به همان صورت نیز برنامه‌های کاربردی را به گونه‌ای قابل اطمینان ارائه دهد و از موجودی‌ها و سرمایه‌های موجود در واحد فناوری اطلاعات بصورت بهینه استفاده نماید. نرم‌افزار Virtual Machine Manager تمامی دانش و موجودی‌های فنی سازمان شما را گسترش داده و شما را قادر می‌سازد تا با استفاده از راهکارهای سرویس محور(Service-Centric)، از بخش زیرساخت واحد فناوری اطلاعات سازمان خود را بصورت منعطف و مقرون به صرفه استفاده نمایید.

 

نرم‌افزار App Controller

نرم‌افزار App Controller یک راهکار ساده برای مدیران مراکزداده ارائه میدهد که توسط آن کنترل همه نرم‌افزارها و ماشین‌های مجازی به مسئولان آنها محول میگردد. این نرم‌افزار یک قابلیت ساده و سِلف-سرویس را به منظور ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی ارائه میدهد که از طریق آن مسئولان نرم‌افزارها دید گستردهتری نسبت به سرویسها، ماشینهای مجازی و محیط ابری که این موارد بر روی آن اجرا میشوند، خواهند داشت. این ویژگی مدیران مراکز داده را از تمرکز بر روی مدیریت زیرساخت فارغ نموده و مسئولان نرم‌افزارها را قادر میسازد تا به جای تمرکز بر روی سرورها، بر روی سرویسهای خود تمرکز کنند.

نرم‌افزار Orchestrator

ارائه سرویس‌های قابل اطمینان در مرکزداده بصورت مداوم و بدون هیچ وقفه‌ای و همچنین کنترل همه جانبه منابع موجود در سازمان از جمله مواردی هستند که هر مدیر به دنبال آن می‌باشد. اتوماتیک‌سازی پروسه‌ها (Process Automation) از ملزومات رسیدن به موارد مذکور است و در این رابطه نرم‌افزار Orchestrator می‌تواند به کمک شما بیاید. این نرم‌افزار می‌تواند پروسه‌های موجود در مرکزداده سازمان شما را ساده و استاندارد نموده و از طریق آن، میزان خروجی بالقوهای که از پیادهسازی مدل رایانشی ابر خصوصی حاصل شده است، افزایش یابد. علاوه بر آن، این نرم‌افزار محیطهای ناهمگن سازمان شما را به صورت یکپارچه درآورده و در نتیجه شما میتوانید میزان سرمایه سازمانی خود را همزمان با رشد مرکزداده افزایش دهید.

 

نرم‌افزار Data Protection Manager

پشتیبان‌گیری از داده‌ها و بازیابی آنها معمولاً بین چند مدیر تقسیم می‌شود که هرکدام از آنها نظر خودشان را دارند و همین باعث می‌شود تا داده‌ها بصورت پراکنده ذخیره شده و روند استانداردی هم در این میان وجود نداشته باشد. در نتیجه هزینه نهایی مدیریت دادهها بیشتر از چیزی میشود که باید باشد. برای حل این مسئله، نرم‌افزار Data Protection Manager روند محافظت از داده‌های سرورهای تحت ویندوز نظیر SQL Server، Exchange Server، SharePoint Server و سرورهای مجازی‌سازی و اشتراک‌گذاری فایل، به علاوه PC ها و لپتاپ‌های تحت ویندوز را به شکلی یکدست و یکپارچه در می‌آورد. قابلیت جدید این نرم‌افزار یک کنسول مرکزی است که با مجموعه System Center یکپارچه شده و از اطلاعات منابع فیزیکی و مجازی سازمان شما محافظت به عمل می‌آورد.