توسعه و برنامه نویسی در SAP – ABAP

زبان برنامه نویسی ABAP (Advanced Business Application Programming) یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا میباشد که توسط شرکت SAP ایجاد شده‌ است و به طور اختصاصی در محیط برنامه SAP کاربرد دارد . از ABAP جهت ساخت و ارتقاء برنامه‌های کاربردی و توسعه بستر نرم‌افزاری SAP استفاده میشود. مشاورانِ نرم افزار از مشتری ها نیازمندی ها را دریافت می کنند و به برنامه نویسان ABAP منتقل می کنند . با دانش مشاوران و برنامه نویسان ، سیستم توسعه می یابد. ABAP یک زبان رویداد محور است که با کنترل اقدامات کاربر و رویدادهای سیستم امکان تغییر مسیر اجرای برنامه را مطابق نظر مشتری فراهم میکند. ایجاد گزارش‌های سفارشی و توسعه ی رابط های کاربری از سایر قابلیت های برنامه‌نویسی ABAP می باشد.

 

قابلیت های برنامه نویسی ABAP

  • ساخت انواع گزارشات سفارشی (ABAP Report)
  • ایجاد انواع برنامه های ماژولار (Include Program)
  • ایجاد برنامه های تعاملی (Module Pool/Dialog Program)
  • ایجاد برنامه های رابط (Interface Pool)
  • ایجاد برنامه های کلاس و تعریف داده (Class Pool/Type Pool)
 • کار با توابع ماژولار (Function Group)
 • انتقال داده بین سیستمهای SAP یا با سایر سیستمها (IDOC, ALE, EDI)

 

برای تبادل داده بین سستمهای SAP از ALE استفاده می شود. IDOC یا Intermediate Document یک ساختار داده استاندارد در SAP است که از آن برای انتقال داده بین سیستم های SAP با یک سیستم خارجی دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال شرکتهایی که دارای سیستمهای SAP ERP هستند, می توانند از طریق IDOC با اشخاص خارجی مانند شرکا یا مشتریان خود تبادل داده داشته باشند.

IDOC کاملا مستقل از سیستمهای ارسال و دریافت عمل می کند و بدون نیاز به تغییر یا تبدیل فرمت، انتقال داده را بین سیستمهای مختلف انجام می دهد. IDOC ها را می توان در فرمت text مشاهده کرد. آنها داده ها را به جای فرمت binary در فرمت کاراکتری ذخیره می کنند.

IDOC بر مبنای استانداردهای EDI ، ANSI ASC X12 و EDIFACT ساخته شده است. در صورت بروز هرگونه تعارض در اندازه داده ، یک مورد با طول بیشتر را اتخاذ می کند.

EDI مخفف Electronic Data Exchange، تبادل الکترونیکی داده های تجاری ساخت یافته بین برنامه های مختلف است. انتقال از یک سیستم SAP به یک سیستم خارجی از طریق تبادل داده های الکترونیکی انجام می شود.

 

مزیت های برنامه نویسی ABAP

 • قدرت ماکرو در ABAP

این زبان حاوی مدل های زیادی از ماژولار سازی بصورت ماکرو و روال میباشد. استفاده از ماکرو یا روال در برنامه باعث افزایش خوانایی, انعطاف پذیری, معنی دار بودن و اهمیت آن می شود.

 

 • رویدادگرا بودن زبان ABAP (event-oriented)

برنامه های SAP که با استفاده از ABAP تولید شده اند به تنهایی شروع و متوقف نمی شوند و همیشه به تعامل کاربر یا رویدادهای دیگری که توسط سایر برنامه های در حال اجرا ایجاد می شوند نیاز دارند.  در حالیکه زبان های دیگر برای دستیابی به برنامه نویسی event-oriented, نیاز به یک منطق و کدنویسی پیچیده دارند.

 

 • مدیریت بهتر پایگاه داده

SAP از طریق زبان ABAP روشهای منطقی برای تعریف, مدیریت و کار با بانکهای اطلاعاتی به شیوه ای مؤثر ارائه می دهد.  جداول به گونه ای ایجاد می شوند که می توانند به هر تعداد اشیاء مجازی نگاشته شوند و هر زمان که لازم باشد از آنها فراخوانی شود.

 • بيشتر…